על התערוכה תמונת טבע #5

ניווט: עמוד הבית - גלריה | תמונת טבע #5 - על התערוכה תמונת טבע #5

בשבח המגוון

דמיינו שבפאזל של 1,000 חלקים אבד חלק. ואם 600 חלקים אבדו?
ואם מדובר בחיות הבר בעולם, ש־ 60% מהם הוכחדו ב־ 50 השנים האחרונות?

מערכות אקולוגיות מגוונות ומורכבות הן הכלי החשוב ביותר למיתון ההתחממות הגלובלית ולהתמודדות עם משבר האקלים. הרס וקיטוע בתי גידול טבעיים והכחדת מינים פוגעים בכושר הישרדותן ובאיתנותן של אוכלוסיות החי והצומח. מגפות דוגמת הקורונה מעידות על שבריריות החציצה בין חיות הבר לאדם ועל החיוניות שבשמירת מערכות אקולוגיות בריאות.

תמונת מצב הטבע משתקפת גם בצילום. הצלם האמריקאי אליוט פורטר הציג את ״ציפורים בצבע״, תערוכת תצלומי הצבע הראשונה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק ב־ 1943 . פורטר תיעד ציפורים דוגרות בקיניהן ומביאות מזון לגוזליהן, צילום שאינו תואם את כללי שמירת הטבע כיום. אבל אז, איש לא שיער את ממדי ההכחדה הצפויה. פורטר עמד בראש מועדון Sierra האמריקאי לשמירת טבע, ובמשך השנים שימשו תצלומיו להעלאת המודעות לשמירת הטבע בארצות הברית.

תערוכת הצילום תמונת טבע 5# מדמה מסעות צילום של 65 צלמי טבע ישראלים בנופי הארץ; היא מאפשרת לנו להתבונן במגוון מינים ובמקצת מבתי הגידול, לתת את הדעת על הטבע שיישאר לדורות הבאים ועל הסכנות הסביבתיות האורבות לנו. התערוכה מזמינה את הצופה למפגש קרוב עם הטבע וחושפת טפח מעולמם הפנימי של הצלמים, אלה שנמשכים ליופי ולשקט של הטבע מתוך עניין, סקרנות ופליאה. שוב ושוב הם יוצאים להרפתקאות, מחפשים אחר מסתורין והשראה, אך גם מבקשים להעלות את המודעות לעולם שהולך ונעלם, בתקווה להוביל לשינוי ולהתריע מפני אובדן סביבות מחיה במארג החיים הייחודי לארץ.

אין לנו פאזל אחר.

שי גינות, אוצרת תמונת טבע 5#

Back to top
דילוג לתוכן